İmplant Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

29 Mart 2018 Perşembe, 16:45

Eksik dişlerin tedavisinde hastalara uygulanan implant; protezlere destek olması amacıyla çene kemiğine yerleştiren diş köklerini ifade ediyor.

Yani hastadaki eksik dişlerin yerini alması için çene kemiğine uygulanan, titanyumdan imal edilen bu vidalar; cerrahi işlem sonrasında 2-3 aylık kısa bir zaman dilimi içerisinde çene kemiğine tamamen tutunmayı ve yerleşmeyi başarıyor.

Son yılların en gözde dental uygulamalarından biri olan impant tedavisi; Türkiye’de her geçen gün daha fazla sayıda kişi tarafından tercih edilirken; uzmanlar implant tedavisi esnasında nelere dikkat edilmesi konusunda hastalara önemli bilgiler aktarıyor.

Peki; implant tedavisi esnasında hangi noktaları göz önünde bulundurmak gerekiyor? İşte implant tedavisi ve yöntemlerine dair bilmeniz gerekenler:

  • Sağlığı hiçbir şekilde tehdit etmeyen, 2-3 ayda kemiğe kaynaşan dental implantlar; titanyum vida, protez ve abutment olmak üzere 3 farklı parçadan oluşuyor. Diş kökü görevini üstlenen titanyum vida; çene kemiğinin iç kısmında kalırken, protez dayanağı anlamına gelen abutment; titanyum köke vidalanıyor. Ardından abutment üzerine protez takılıyor ve implant tedavisi başarı ile tamamlanmış oluyor.
  • Son dönemlerde implant uygulaması esnasında titanyum maddenin kullanılmasının ardında titanyumun kolaylıkla kemikle kaynaşabilmesi, herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olmaması ve her türlü çiğneme kuvvetlerine karşı sağlamlık ve dayanıklılık gösterebilme yeteneğine sahip olması yer alıyor.
  • İmplant operasyonu esnasında genellikle lokal anestezi tercih edilmesine rağmen; bazen de genel anestezi yapılabilir. Operasyon esnasında öncelikle çene kemiğine implantlar yerleştiriliyor; ardından yerleştirilen bu implantların üst kısmı diş eti ile kapatılıyor. Böylelikle kemikleşme ismi verilen osseointegrasyon süreci de başlamış oluyor.
  • Kişideki kemik yapısına bağlı olarak değişiklik gösteren bekleme süresi; 2 aydan başlıyor ve 6 aya kadar uzayabiliyor. Operasyon esnasında kemik ekleme ya da sinüs lift işlemleri yapıldığı takdirde bu süre biraz daha uzun sürüyor.
  • Bekleme süresince dişetini şekillendirmek amacıyla implantların üzerine iyileştirme başlığı isimli parçalar takılıyor.
  • Bekleme süresi esnasında özellikle ön bölgede diş eksikliği bulunan hastalarda konuşma becerilerinde azalma vb. birtakım fonksiyonel sorunlar görülebiliyor. Bu sorunları en aza indirgemek amacıyla uzmanlar tarafından hastaya geçici protezler yapılabiliyor.48 saat gibi kısa bir sürede hazırlanan bu protezler sayesinde hastanın dişsiz kalmasının ve konuşma zorluğu çekmesinin önüne geçilmiş oluyor.

Kaynak: http://www.adaklinik.com/implantoloji


Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köpek Maması Kedi Maması Haberler