“ÇANAKKALE DESTANI PLATOSU” AÇILDI

Avcılar Belediyesi tarafından Çanakkale Zaferi’nin 101. yılında, Çanakkale Savaşı’nda yaşanan direniş öyküsünü canlandıran “Çanakkale Destanı Platosu” Avcılar Kültür Sanat Parkı’nda açıldı.

18 Mart 2016 Cuma, 17:33

Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak, Avcılar Belediyesi Kültür Sanat Parkı’nda kurulan “Çanakkale Destanı Platosu”nu, Avcılar Kaymakamı Hulusi Doğan, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlarla birlikte gezdi.
Çanakkale’yi Geçilmez Yapan Mustafa Kemal Atatürk’tü
Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak, “Çanakkale’de bütün gücüyle vatan topraklarını savunanların yanında, bir güç daha vardı. O da Mustafa Kemal Atatürk’tü. Çünkü Çanakkale’de Atatürk’ün üstün komutanlık yeteneği sayesinde düşmanlar bozguna uğratılmıştır. Türk halkının bu emperyalist işgale karşı mücadelesi ve büyük komutanın idaresindeki Türk askerinin kahramanlığıyla vatan toprakları işgal altından kurtarılarak, bundan 101 yıl önce burada büyük bir zafer kazanılmıştır” dedi.
Çanakkale Zaferi Cumhuriyetimizin Kuruluşunda En Önemli Dönemeçtir
Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak, konuşmasının devamında, “Çanakkale Zaferi’nin 101. yıldönümünde emperyalist işgale karşı direnişin destanını yazan, liderliğiyle dünya tarihine geçen, eşsiz komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve birlikte vatanı uğruna canını esirgemeyen aziz şehitlerimizi gururla ve minnetle anıyorum.
Çanakkale Deniz Zaferi önemli bir taktik savaşı ve bir kahramanlık destanı olarak Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması ve Cumhuriyetimizin kuruluşunda en önemli dönemeçtir. Bu şanlı savaşta neler yaşanmış, ne tür acılar, çileler çekilmiş, hangi zor şartlarda savaşılmış, bu vatan müdafaası ne şekilde yapılmış, İşte tüm bunları anımsamak ve anımsatmak için binlerce şehit verdiğimiz mücadeleyi canlandıran ‘Çanakkale Platosu”nu geçen yıl olduğu gibi bu yıl da halkımıza sunuyoruz” şeklinde konuştu.
Çanakkale Platosu 3 Gün Halkın Ziyaretine Açık Kalacak
Vatandaşların üç gün boyunca ziyaret edebileceği platoda; temsili şehitlik anıtı, sargı yeri, savaşta kullanılan savaş aletleri, 57. Alay Şehitliği ve anıtı, Seyit onbaşı ve topu, karavana çadırı ile müze minyatürleri yer alıyor. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği “Çanakkale Destanı Platosu”nun açılışında Avcılar Belediyesi Çoksesli Gençlik Korosu da mini bir konser verdi.


Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köpek Maması Kedi Maması Haberler