Avcılar afetlere karşı hazırlanıyor

Avcılar afetlere karşı hazırlanıyor
Avcılar Belediyesi’nin afetlere karşı hazırlık çalışmaları kapsamında başlattığı ABAG projesi eğitim toplantıları başladı.

05 Ekim 2015 Pazartesi, 17:28

Afetlere karşı hazırlık çalışmalarına hız veren Avcılar Belediyesi bir süre önce Afet Bilgi Sistemi’ni (ABİS) hizmete sunmuş, Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu’nun açılışını gerçekleştirerek, ABAG (Avcılar Belediyesi Afet Gönüllüleri) projesini başlatmıştı. ABAG projesi kapsamında her ayın son pazartesi günleri yapılacak olan eğitim toplantılarının ilki gerçekleştirildi.
Depremin Ne Zaman ve Kaç Şiddetinde Olacağı Değil, Ne Kadar Hazırlıklı Olduğumuz Önemlidir.
Avcılar Belediyesi Zübeyde Hanım Nikah Sarayı Salonu’nda saat 15.00’da gerçekleştirilen toplantıya katılan Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak, “Depremin ne zaman ve kaç şiddetinden olacağı değil, ne kadar Hızırlıklı olduğumuz önemlidir” dedi.
Başkan Dr. Toprak konuşmasının devamında, olası bir afete karşı bilgi ve eğitimin rolünün tartışılmaz olduğunu belirterek, “İlçemizde gönüllü bir yardım ekibi oluşturmak amacıyla, ABAG (Avcılar Belediyesi Afet Gönüllüleri) projesini başlattık. Afet gönüllüsü olmak isteyen vatandaşlarımızla her ay düzenli olarak gerçekleştireceğimiz eğitim toplantılarıyla, olası bir depremde arama ve kurtarma faaliyetlerine katılmak isteyen gönüllerimize, geniş bir eğitim programı düzenleyerek sistematik bir ağı oluşturuyoruz
Çağdaş ve uygar toplumlar organize olmuş toplumlardır. Eğitim, sanat ve kültürel çalışma alanlarında hız kesmeden gelişen Avcılarımız, sosyal sorumluluk projeleriyle de koordineli biçimde ilerlemektedir. Sizler de ABAG eğitim seminerlerine katılarak afet gönüllüsü olup, olası bir afet anında bireylere ilk müdahaleyi yaparak sevdiklerinizin hayatını kurtarabilirsiniz.” dedi.
Gönüllü Örgütlenmeyle Depreme Hazırlık
Avcılar Belediyesi tarafından, yaşanacak olası bir afet durumunda ilçede yaşayan vatandaşlarla kurulacak bir iletişim köprüsü müdahaleleri çok daha etkin kılınması, afet durumunda yapılan ilk yardım çalışmalarına yardımcı olunması için kurulan ABAG projesine 18-60 yaş arasında vatandaşlar müracaat edebilecekler.
ABAG ekibine katılmak isteyenler Avcılar Belediyesi’nin www.avcilar.bel.tr web üzerinden, 0533 139 99 20 numaralı telefonu arayarak ve her ayın son Pazartesi günü düzenlenen eğitim programına katılarak müracaat edebilecekler.
Her ayın son Pazartesi günü saat 15.00’da Zübeyde Hanım Nikah Sarayı Salonu’nda düzenlenen ABAG eğitimlerinde katılımcılara, afet bilinci ve hazırlık, temel arama-kurtarma, temel ilk yardım, afet psikolojisi, temel yangın söndürme vb. konularında eğitim veriliyor.


Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köpek Maması Kedi Maması Haberler