ANAOKULU SEÇİMİ VE ÇOCUK

19 Şubat 2018 Pazartesi, 17:32

Bir çocuğun eğitim hayatına anaokulunda hazırlanması, gerçek hayata adım atması açısından gerekli ve sağlıklı bir durumdur. Anaokulu seçimi, bir çocuğu eğitim hayatına en iyi şekilde hazırlamak için iyi düşünülerek yapılması gereken seçimlerdendir. Bunu yaparken önceliklerinizi ve çocuğun önceliklerini iyi belirlemek sizin lehinize olacaktır. Bir anaokulundan beklentileriniz nelerdir?

Öncelikle bunları bilmek anaokulu seçerken işinizi kolaylaştırır. Yaşadığınız yere yakın bir okul seçmek isteyebilirsiniz ve hem çocuğunuz hem de sizin okula ulaşım konusunda rahatlığınızı düşünmek yararlı olacaktır. Bu nedenle öncelikle çevrenizdeki anaokullarını araştırmak ve onlar hakkında fikir sahibi olmak işe yarar. İnternetten ve çevrenizde bu okullara giden çocuklarla ve velileriyle görüştükten sonra okulları ziyaret edebilirsiniz. Ziyeret esnasındaki gözlemlerinizin değerlendirmesini yaparak size en uygun okul artık çocuğunuzu gönderebileceğiniz okul olarak kesinleşmelidir. Özel okul ya da devlet okulu hangisini tercih ederseniz edin kalitesi çok önemlidir. Bütçenize en uygun ve kaliteli okulu tercih ederseniz hem çocuğunuz hem de siz avantajlı olursunuz. Yabancı dil günümüzde ileriki hayatlarını etkileyen çok önemli bir kıstastır. Yabancı dil eğitimi veren anaokulları çocuğun eğitim hayatı boyunca ve iş hayatında yabancı dili iyi kullanmasında bir fırsat olacaktır. Hem açık hem kapalı alanlarının olması çocuğun oyun oynama alanlarının geniş olması açısından gereklidir.

Spor salonları ve oyun bahçelerinin olmasına özen gösterilmelidir. Sınıfların havadar ve ferah olması, ayrıca okulda hijyen kurallarına uyulması çocuğun enfeksiyon kapma olasılığını en aza indirmektedir. Lavabo ve tuvaletlerin yeterli sayıda olması ve su kaynağının temizliği enfeksiyon riskini ortadan kaldırmaktadır. Lavaboların çocukların boyuna göre olması, konforları açısından önemlidir. Çocuğun psikolojisinin sağlıklı gelişimi için okulda mutlaka pedagog bulunmalıdır. Çocuğun arkadaş çevresi ve ailesiyle ilgili yaşadığı olumsuz durumlarda psikolojik danışman yardımcı olmalıdır. Güleryüzlü, samimi ve çocuklarla arkadaş olabilecek personel ve öğretmen okulun kalitede fark yaratmasına yarar. Korunaklı, etrafı kapalı olan okullar ve burada çocukların okul saatleri içinde dışarıya çıkmasını engelleyen görevliler güvenlik açısından son derece etkili olmaktadır. Okul servislerinde aynı şekilde güvenliği sağlayan servis görevlisi veya öğretmen olmalı, çocuğun serviste de güvende olduğundan emin olunmalıdır.

http://www.beykentyapaanaokulu.com


Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köpek Maması Kedi Maması Haberler